Какво прави Европа за мен?

   „Какво прави Европа за мен“ e многоезичен сайт, който е създаден с цел всеки европейски гражданин да се увери какво е конкретното значение на това, че държавата му е част от ЕС. Той беше представен от председателя на Европейския парламент Антонио Таяни, според когото уебсайтът е ценен инструмент, който ще приближи Европа до своите граждани.
    Платформата „КАКВО ПРАВИ ЕВРОПА ЗА МЕН?“ се намира на https://www.what-europe-does-for-me.eu/bg/portal. Тук гражданите на ЕС могат да видят гледна точка на отделния човек. Какво е въздействието на Европа върху нашето ежедневие? По какъв начин влияе тя на нашите работни места, нашите семейства, нашето здравеопазване, нашите хобита, нашите пътувания, нашата сигурност, нашия избор като потребители и нашите социални права? И как присъства Европа в нашите градове и региони? На разположение на потребителите са много материали които са разпределени в три раздела 'В моя регион“, „В моя живот“, „На фокус“. Публикациите могат да бъдат споделяни в социалните мрежи или сваляни като документи. Всички те минават през личното, за да ни разкрият ценността на общото, което ни дава членството в ЕС – от хоби, професия, градове и места и конкретни политики.
    Сайтът ни припомня, че когато гласуваме на европейските избори, гласуваме за свой представител в единствения пряко избиран международен парламент в света? Европейският парламент е и единствената пряко избрана институция на Европейския съюз. Като гражданин на ЕС имаме право да гласуваме на европейски избори и да се кандидатираме, където и да живеем в ЕС. Всъщност, дори ако живеем в държава от ЕС, различна от тази, на която сме гражданин, можем да участваме в европейските избори в приемащата държава, както като гласоподавател, така и като кандидат. Ако искаме да гласуваме в приемащата държава, само трябва да се регистрираме и ще гласуваме при същите условия, както гражданите на държавата, в която живеем.
    В правото на ЕС се определят някои основни принципи за европейските избори, например пропорционално представителство, минимални прагове в някои случаи, общ изборен период, възможност за държавите от ЕС да прилагат различни методи на гласуване (гласуване предварително, по пощата, по електронен път и по интернет), защита на личните данни, както и наказване на „двойното гласуване“. Европейските избори се уреждат до голяма степен от национални закони, които може да се различават. Не забравяйте, че гласуването в изборите за Европейски парламент е задължително в Белгия, България, Кипър, Гърция и Люксембург, което означава, че техните граждани и регистрираните граждани на други държави – членки на ЕС, са длъжни да гласуват.
   От сайта напомнят още, че участвайки в европейските избори, играем роля в процеса на вземане на решения в ЕС, който засяга всички нас.