Да бъдем внимателни, призоваха от ЕПЦ И КЗП!

   Да внимаваме да не бъдем обвързани с неизгодни договори по време на кампанията „Черен петък”. За това призовават от Комисията за защита на потребителите. От Европейския потребителски център в България пък ни припомнят да проверяваме сайтовете и страниците в социалните мрежи, от които пазаруваме, защото понякога се случва те да са фалшиви, а зад тях да стои несъществуващ търговец.
   Игнат Арсенов от Европейски потребителски център България обясни, че при онлайн платформите важат същите правила, както и при електронните магазини. „Те дава възможност да сравним повече продукти от различни търговци. Това, обаче крие и своите рискове. На първо място, хората невинаги обръщат внимание от кого пазаруват. Образно казано платформите или т.нар. маркетплейсове представляват един пазар, а търговците в него са отделни сергии. Когато купуваме, ние сключваме договор с конкретния търговец от тази платформа, а не с нея. Тя осъществява посреднически функции. Добре е, когато разглеждаме такива „пазари”, да проверяваме кой е търговецът, тъй като нашите права ще зависят от това. Той може да не е български, дори може да не е в Европейския съюз. Платформите са задължени да обозначават от кой търговец купуваме”, каза Арсенов.
   "Плюс на пазаруването от т.нар. маркетплейсове е, че ние се възползваме и от допълнителните защити, които предоставят тези платформи. Можем да предявим претенция, освен към продавача, също и към платформата", добави Арсенов. Например - може да поискаме съдействие за посредничество с продавача. Той каза още, че плащанията през платформите са по-сигурни от тези през отделни сайтове. Трябва внимателно да се четат условията, да се сравняват цените на няколко различни места, за да не стане така, че в желанието си да купим нещо на по-ниска и по-привлекателна цена, да попаднем в капана на нелоялен търговец, обърна внимание Константин Арабаджиев.
    „Понякога за „Черния петък“ търговците имат специални условия. Например, заради увеличения обем поръчки вместо в тридневен срок, доставят в петдневен“, посочи от своя страна Игнат Арсенов. Внимавайте при покупки от социалните мрежи Проблематични може да се окажат най-вече сделките в социалните мрежи.
   Именно заради това Константин Арабаджиев апелира към всички потребители да бъдат много внимателни откъде и от кого поръчват стоки, особено по време на кампанията „Черен петък“. „В традиционния магазин можем да видим стоката, да я разгледаме и да се убедим в нейните качества, да се консултираме с търговеца. В интернет това е невъзможно – там виждаме картинка и при пристигането си, поръчаната стока може да се окаже, че е много различна от начина, по който е била представена в електронния магазин”, каза още Арабаджиев. Сигнали Комисията за защита на потребителите традиционно следи провеждането на акцията „Черен петък“.
   Не са редки случаите, в които контролният орган констатира и санкционира различни нарушения. Сигнали за покупки от кампанията „Черен петък“ могат да бъдат подавани в КЗП и Европейския потребителски център. Санкциите варират между 500 и 30 000 лв.