Изминалият мандат на българските евродепутати - успехи и предизвикателства!

    През изминалата седмица евродепутатите се събраха  в Страсбург за последно преди изборите, а част от българските евродепупати направиха своите отчети пред родните медии.
   Андрей Ковачев от ЕНП/ГЕРБ заяви, че основните предизвикателства в мандата са били - тероризмът, миграцията, Брекзит, превенцията, какъв е отговорът на Европа по отношение на това. Икономическите и фискалните теми с банковия съюз, стабилизирането на еврозоната също са били във фокуса на дейността - къде е България, като и това как ше защитим нашето място, като страна, която иска да влезе в предверието на Еврото. Какво се случва с правата на българските гражданите във Великобритания. Това беше още една от темите, които ни занимаваше. Каза още депутатът от ЕНП/ГЕРБ Андрей Ковачев.
    Акцентите, които открои Емил Радев ЕНП/ГЕРП са темата за двойния стандарт на храните и реалната стъпка, която е успехът от този мандат - българска програма, която заедно с евродепутата Андрей Новаков са успели да прокарат. Става дума за милион и триста хиляди за изследвания във връзка с двойния стандарт на храните, подпомагане на потребителски организации, завеждане на дела срещу нелоялни търговски практики. Програмата ще започне да функционира по-късно, в момента текат процедурите в ЕК за това. След приетото законодателство в двойния стандарт на храните, което обаче за съжаление не е толкова добро, трябва да бъдат предприети редица стъпки и в следващия мандат. „Борим се за Европейски централен орган, който да следи качеството на храните, така че да могат реално да се налагат санкции, т.е те да бъдат толкова големи, че да имат реален ефект на големите милтифункционални компании. 10 хиляди евро не е санкция, която ше спре една огромна компания, каза още евродепутатът Емил Радев.
    Ангел Джамбазки от ЕКР/ВМРО отчете като добър знак, това че евродепутатите са успели да привлекат вниманието на българските граждани, които вече малко повече знаят, че от ЕП нещо зависи за тяхото благосъстояние. Пакетът „Мобилност“ е прекрасен пример за това.“, каза още той. Като най-голям исторически успех в рамките на този мандат по отношение на България  А.Джабазки визира, това че „успяхме да поставим въпроса за бългаските национални общности извън България - Македония, Албания, Западните български покрайнини, Молдова, Украйна". С признаването на българското малцинство в Албания, се поправя голяма историческа несправедливост. "Видяхте какво успяхме да направим за пакета Мобилност - години усилия, накрая с гласовете на трима наши представители, да пропуснанем  златен шанс. Както и факта, че успяхме да не допуснем гласуването на пакета мобилност в този мандат на ЕП", каза още евродепутатът от ЕКР/ВМРО.
   Според представителят на ПЕС/БСП Сергей Станишев има една не добра тенденция и тя е всичко изцяло да се сведе до националния сблъсък, предвид характера на последните няколко седмици, скандалите, които засипват хората, които не са предизвикани от левицата, има риск, цялата кампания да бъде скандали и взаимни обвиняния. Не се състои дискусия по същество - нито за Европа, нито политически за България. Основните въпроси според евродепутатите от левицата са как да бъдат институциите в услуга на бългаските граждани, какъв да бъде икономческият модел, как да се намалят неравенствата, как да се увеличат доходите.
    В последна пленарна сесия преди изборите през май в дневния ред на евродепутатите бяха заложени редица ключови теми.
    Добрата новина за България е, че след години на отричане на съществуването на двойни стандарти, ЕП приключва мандата си със закон, който ги забранява. Той цели да намали значително разликите, които съществуват в отделните страни в Европа. Предвиждат се и наказания. Приетите мерки са по-леки от тези, за които настояваха българските евродепутати и техните колеги от Източна Европа. Но все пак, това е голяма крачка напред, преди това ЕК  дори не признаваше разликата, е мнението на българските евродепутати. Тази крачка напред ще доведе до по-добро качество на храните в България, коментира Емил Радев от ЕНП/ГЕРП. Макар и текстовете все пак да допускат с липсата на определение за „значително“ (по отношение на отклоняването на качеството на храните), може редица стоки с двоен стандарт да се промъкват, каза още той. Момчил Нейков от ПЕС/БСП призова компетентните органи да въведат самата директива и да определят кой ще бъде националният орган - КЗП например, който ще следи дали се нарушават тези правила или не.
    В последната сесия  бяха  одобрени и правила за животоспасяващи технологии за автомобилите. След май 2022 г., в новите коли ще бъдат инсталирани устройства, които ще помогнат за намаляване на смъртните случаи по пътищата на Евросъюза с до 20% - системи за регулиране на скоростта, аварийно спиране, блокиращи устройства при употреба на алкохол. Според данни на Еврокомисията, миналата година около 25 000 са загиналите при катастрофи в Евросъюза, а 135 000 са били сериозно ранени. България е сред страните с най-много жертви на милион души население. Евродепутатите регламентират и правила за премахване на терористично съдържание онлайн. Компаниите ще разполагат с час да го свалят от мрежата, след получаване на нареждане. Сигурността по външните граници и борбата с нелегалната миграция остава приоритет на Евросъюза. Европейската агенция за гранична и брегова охрана ще има до 10 000 оперативни служители до 2027 г.