Първи медал за България!

България спечели първия си медал от олимпийските игри в Рио де Жанейро. Донесе го 21-годишната ни състезателка по борба Елица Янкова. В категория до 48 кг тя надделя в схватка за бронза със 7:6 т. над коравата аржентинка Патрисиа Алехандра Бермудес. Младата състезателка на "Левски" поведе в първата част с 5:2, но за малко да бъде туширана в края. Спаси я е финалният гонг. Във втората част Янкова прибави още две точки към актива си и когато всички очакваха да довърши спокойно срещата, съперничката й направи бърза атака с прехвърляне и спечели 4 т. за 6:7.
   За щастие, Елица успя да задържи преднината си до финалния гонг и да триумфира с бронзовия медал. "Исках да докажа на всички българи и чужденци, че не сме туристи, както не спряха да ни наричат в родината. Българските спортисти имат лъвски дух и всички трябва да научат къде се намира България", бяха първите дума пред БНТ на щастливата Елица Янкова. "Елица успя с много труд, тренировки и лишения. Постигна с дух и воля този медал. Преди срещата й казахме, че няма какво да губи и трябваше да даде всичко от себе си. Тя го направи и ние се гордеем с нея. Този медал си е за Елица - с тази воля и характер си го заслужава. Пожелавам й на следващата олимпиада да стане шампионка", сподели старши треньрът на жените Серафим Бързаков.
    Личният й треньро в "Левски" Петър Касабов пък сподели, че Елица може да се превърне в доминант в леката карегория.  Да я поздравят в миксзоната веднага дойдоха и спортният министър Красен Кралев, и президентът на федерацията по борба Валентин Йорданов.
   Другият бронзов медал в категорията спечели Янан Сун от Китай. В спора за титлата японката Ери Тосака надви с 3:2 точки Мария Стадник от Азербайджан, която победи Янкова на полуфинала. (назаем monitor)