Световен ден на психичното здраве е!

    Световният ден на психичното здраве се отбелязва всяка година на 10 октомври. За първи път, този ден се чества на 10.10.1992 г., като годишна проява на Световната федерация за психично здраве. Общата цел е да се повиши осведомеността за проблемите на психичното здраве по света и да се мобилизират усилията по отношение на подкрепата, грижата и лечението за по-добро психично благополучие.
   На този ден се предоставя възможност на всички специалисти –психиатри, психотерапевти, психолози, работещи по проблемите на психичното здраве, да имат гласност за дейността и какво е необходимо да се направи, за да може всеки човек да има достъпност до психично-здравните грижи. Също така да се даде гласност за борбата против стигмата на психичните заболявания, както в дадено обществото, така и в световен мащаб. Именно това сред специалистите, това дава мотивация да се разгледат и да се разширят възможностите за полагането на по-пълноценни грижи, както за предприемането на навременна профилактика и превенция за пълноценното съхранение на психичното здраве. Една от основните причини за поява на менталните разстройства, е все по-динамичният начин на живот, съпроводен с високи нива на стрес в ежедневието, както и особеностите, свързани с начина на живот. Други фактори, които оказват негативно влияние са социално-икономическите аспекти, генетичната предразположеност, културните фактори и други.
      Първите признаци и симптоми, които издават наличието на назряващ проблем са регулярното безсъние, честата умора – психическа и физическа, липса на емпатия, постоянна раздразнителност, перманентно чувство на безпокойство, висока тревожност и водене на непълноценен социален живот. В тези случаи, човек трябва да потърси незабавна помощ в зависимост от тежестта на състоянието при съответния специалист – психиатър, психотерапевт, психолог.