Черна гора: Напредъкът в процеса на присъединяване към ЕС губи инерция!

    Силното политическо напрежение и поляризация доведоха до забавяне на процеса на присъединяване на Черна гора към ЕС, казват евродепутатите в нов доклад. Въпреки че приветстват дългогодишния ангажимент на Черна гора за интеграция в ЕС (която продължава да има висока степен на обществена подкрепа), евродепутатите заявяват, че неуспехът да се постигне консенсус по въпроси от национален интерес и липсата на междупартиен диалог са забавили напредъка по свързаните с ЕС реформи, и са довели Черна гора до дълбока политическа и институционална криза.
    Докладът, приет с 529 гласа „за“, 51 „против“ и 53 „въздържал се“, подчертава спешната необходимост от политическа стабилност и значителен напредък в ключовите реформи, свързани с ЕС, по-специално изборните и съдебните реформи и борбата с организираната престъпност и корупцията. Евродепутатите отбелязват подобряването в предотвратяването на корупцията, приветстват положителните усилия, положени в областта на незаконната търговия, по-специално в контрабандата на цигари, и настоятелно призовават Черна гора да разработи всеобхватна стратегия за борба с трафика на хора и за защита на жертвите
     Евродепутатите приветстват продължаващото пълно привеждане на Черна гора в съответствие с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС, включително всички санкции, приети след агресивната война на Русия срещу Украйна. Докладът също така признава стратегическия съюз на Черна гора с ЕС и осъжда всички опити на властите в страната да поставят под въпрос членството ѝ в НАТО. Членовете на ЕП са сериозно загрижени от злонамерената външна намеса, усилията за дестабилизиране, хибридните заплахи и кампаниите за дезинформация от страна на чуждестранни участници в Черна гора, по-специално произхождащите от Русия, Китай и Сърбия. Като се има предвид предишната задлъжнялост на Черна гора към Китай, членовете на ЕП призовават властите да намалят икономическата зависимост от Китай и призовават Черна гора да продължи да се възползва от Икономическия и инвестиционен план за Западните Балкани и инициативата на ЕС „Глобален портал“ с цел намиране на по-екологосъобразни и прозрачни алтернативи за финансиране на инфраструктурни проекти.
   
Евродепутатите изразяват загриженост относно дълбоката политическа поляризация в медийния пейзаж и липсата на независимост на обществения радио- и телевизионен оператор. Те също така призовават Черна гора да проведе дългоочакваното преброяване на населението и жилищния фонд, без политическа намеса, веднага щом приключи политическата безизходица в страната, така че този важен въпрос да не се използва като пореден претекст за засилване на поляризацията на обществото.
    Докладчикът Тонино Пицула, (С&Д, Хърватия), заяви: „Този доклад, последният за парламентарния мандат, хвърля светлина върху големите вътрешнополитически сътресения в Черна гора и поредната година на стагнация по пътя към членство в ЕС. Евродепутатите очакват сформирането на правителство, което ще насърчава напредъка по пътя към ЕС и ще подкрепя ясно и недвусмислено европейските политики и ценности в съответствие с очакванията на значително мнозинство от гражданите на страната“.