Световното образование идва в Бургас!

   Над 120 западни образователни институции ще  представят на 3-ти октомври и в  Бургас нови програми, безплатни консултации и механизми за финансиране на обучение в чужбина. 
   Начало на кандидатстудентската кампания за ранен прием в западни университети за учебната 2017-2018 година ще постави международното изложение Световно образование на 30 септември и 1 октомври т.г. в столичния „София хотел Балкан“ (бивш Шератон).
   „Най-голям наплив се очаква за Великобритания и Холандия, където възможностите са големи, но и конкуренцията е силна“, съобщи Ирина Христова, основател на „Интеграл“ – компанията-координатор на проекта в България. Въпреки Brexit, британското правителство реши да запази условията за прием и финансиране за европейци и тази година, което дава уникален шанс на 12-класниците да се обучават във Великобритания при сегашните условия, коментира още Христова. За да се възползват максимално българите от това, Световно образование стартира кампания по ранно кандидатстване. Системата за прием на Острова вече е активна, а сроковете за кандидатстване са кратки – до 15 януари 2018 г. и до 15 октомври тази година за кандидатите за медицина и за университетите от Оксфорд и Кеймбридж.
    Изготвяне на мотивационни писма и финализиране на избора на до 5 университета ще са акцент по време на изложението, като целта е повече кандидати да напреднат с кандидатурите си. Посетителите ще могат да се срещнат лично с представители на над 50 британски университета, които да подпомогнат избора им. В офисите на проекта в страната вече са подадени повече от 50 ранни кандидатури за университети на Острова.
    „Образование в Холандия“ ще е друг акцент на изложението. Специализиран салон ще представи 15 от най-добрите университети на Страната на лалетата, а българи, обучавали се в Ниската земя, ще дойдат да разкажат за живота там и условията на обучение. Холандия се превръща в основна образователна сила в Европа поради големия брой отлични университети, програми на английски и отличните условия за финансиране и обучение на чужденци, съобщи Христова. Централизираната система за прием на документи отваря на 1 октомври, а препоръчителният срок за кандидатстване е 1 март. Ранният прием е важен заради нарастващата конкуренция, поради което проектът Световно образование обявява кампания за безплатни консултации, преводи, обработка и подаване на документи за всичките холандски университети на кандидатите, които подадат документи до края на октомври.
    Специализирани центрове ще консултират кандидатите за новите изисквания за прием в Дания и Швеция, където образованието е безплатно.
    Влизането на България в ЕС драстично промени картата на българското присъствие в европейското образователно пространство, обобщи Христова процесите за обучение в чужбина през последните 10 години. От страна, която е изпращала между 50 и 80 студента годишно пред 2007 г., още в първите години членство България влиза в топ 10 на европейските страни с най-много студенти на Острова и е четвърта по брой чуждестранни студенти в холандските университети след нации като Германия, Китай и Белгия. Българският интелектуален потенциал се възползва максимално от достиженията на западните образователни системи и към днешна дата всяка година между 15 и 20% от завършващите абитуриенти се насочват към образование в чужбина, коментира Христова.
     Изложението представя и нови участници университети от Франция, Великобритания, Гърция и САЩ. За първи път участва и Финансовият Университет под егидата на правителството на Руската Федерация, който предлага програми в сферата на икономиката, финансите и финансово право. За минимализиране на ефекта от Brexit Световно образование работи по програмата „Образование 360“, чиято идея е да подпомогне учениците от 7, 8 и 9 клас, за които възможностите за кандидатстване във Великобритания са все още неясни. За целта изложението събира на едно място над 120 университети, средни училища и езикови центрове. Това позволява на кандидатите да планират отрано обучението си и да имат поглед върху всички варианти за финансиране, време на заминаване, държава, специалност и професия. Тенденциите са да расте броят на децата, които пътуват от 13-годишна възраст, както и на тези, които учат в училища извън София.
   Родителите, които инвестират в допълнителна езикова и обща подготовка на децата си, предпочитат обучението в чужбина. За тях са разнообразие от средни училища, сред които елитния Cardiff Sixth Form College - първи по А-level резултати, и държавно субсидираните частни английски училища The Royal School Wolverhampton и Liverpool College, чиито програми са безплатни.
    Ще бъдат правени пробни входни тестове за определяне на нивото по английски и математика, както и интервюта за прием и за стипендии. Изложението представя най-новата брошура за езикови ваканции, които през последните 5 години са основен начин за овладяване на първи и втори западен език.
   В областта на ориентацията и мотивацията ще бъде предложен популярният Centigrade тест за оценка на възможности и интереси с 20% отстъпка. Презентациите „Ефективен режим на учене и работа“, „Умения за постигане на успех по Дейл Карнеги“ и „Защо IT и как изглежда пътят до върха“ ще дадат нови гледни точки при избора.
   Младежите, които учат в България, ще могат да се запишат за студентски бригади в САЩ това лято на най-ниската възможна цена по програмата от 635 долара. Предварителна регистрация и подробности за програмата могат да бъдат открити на сайта на изложението www.world-education.eu.